KÜLTÜREL GÜNCEL DEĞERLENDİRMESİ

Önce kitabı, sonra sitenizdeki bölümleri sırasıyla okudum. Okurken sarf ettiğim “Allah Allah, adam kalbinden bıçaklandı, ama bıçak şimdi sırtında!” tarzı sözlerin ne anlama geldiğini ben de tıpkı Mavisel Yener gibi son sayfalarda anladım. Galiba daha dikkatli bir okuyucu olmam gerekiyor 🙂

İlk başlarda, kahramanların fazla argo konuşmaları ve kötü davranışlarda bulunmaları kitabı sizin değilmiş gibi gösteriyor (En azından Gohor ve Olağan Mucizeler’in ardından öyle geliyor). Ama ne de olsa “Yazının var olduğu bir dünyada her şey mümkündür” değil mi? 🙂 Bir yazıda korsan olursunuz, bir başkasında ay ışığında parıldayan bir deniz yıldızı, bir diğerindeyse asla var olmamış/olmayacak bir kentin sıradan bir sakini… Her kitapta farklı bir kimlikle ortaya çıkmanız hayal gücü geniş bir yazar olduğunuzun açık bir delili.

Ayrıca, özellikle son bölümlerde, asıl anlatılmak istenenin (Her ne kadar inkar etsek de böyle insanların var olduğunu ve bazı “olması gerektiği halde olmayan olgular”ın) farkına varıveriyoruz.

Romanınız yapaylıktan tamamen uzak; acı verecek kadar gerçekçi. (Acı verecek kadar dememin nedenini önceki cümle belirttim.)

Lafı dolandırmayayım: Sevgili Salak sıra dışı olduğu kadar etkileyici bir çalışma olmuş. Ayrıca hızlı okunması da ayrı bir avantaj sağlamış. Okuyucu fazla zorlanmadan, olayların içinde buluyor kendini. Ve bitirince, nasıl olup da çelişkileri birleştirip, sonunu önceden bilemediğine şaşıyor. İyi ki de öyle oluyor.

Ben çok beğendim. Ellerinize sağlık.

Yazma isteğinizi asla kaybetmemeniz dileğiyle…

Mustafa Men, Kültürel Güncel

Bir Cevap Yazın