BABAMIZI “SOSYAL MEDYA CANAVARI”NA YEDİRTMEYİZ / BİLGİ YAYINEVİ BLOG

Her çocuğun babası, onun kahramanıdır.

Resimli, neşeli, serüven dolu bir çocuk romanı.

Günlük bir gazetenin internet sitesi. Sınıfın haylazı Şapşik, sitedeki o haberi, önce bilgisayardan akıllı tahtaya yansıttı. Sonra, güvenlik kamerasından alınan video görüntülerini bütün sınıfa izletti. İşte o zaman… Olanlar oldu!

Babanızın ne kadar “korkak” olduğunu kendi gözlerinizle görmek bir yana, bütün sınıfa, hatta “fısıltı gazetesi” sayesinde bütün okula rezil oldunuz gitti! Alaylar, laf çarpmalar, dalga geçmeler…

Kıvırcık (Aras) ve onunla aynı okula giden ablası Çalı (Azra) işte böyle büyük bir trajedi ile karşı karşıya kalmıştır. Oysa onların babası, hiç de korkak bir adam değildir. Yoksa?.. Ne yapıp edip bunun tersini kanıtlamaları şart olmuştur!..

Bu “Kıvırcık” yok mu, asıl adı: Aras… 12 yaşında tatlı bir çocuk.

Kendisinden iki yaş büyük ablasıyla aynı okula gidiyor.

Aras ona “Çalı” diyor; çünkü ablası Azra, karmakarışık saçlarıyla

kafasının üstünde sanki bir kuş yuvası taşıyor.

Kahramanlık Planları Devrede!

Kıvırcık ve Çalı, tezgâhladıkları ve babalarının da habersizce rol alacağı bir oyunla, onun aslında ne kadar cesur, kahraman biri olduğunu kanıtlama peşine düşerler.

Gizliden gizliye yürütülen bu çalışmalar sırasında; en başta babaları olmak üzere ev halkını da kuşkulandırmamaları gereklidir. Annesi sık sık Kıvırcık’ın ifadesini alır, anneanneleri durmadan onlara söylenir, terslenir, şikayet eder…

İki kardeşin işleri hiç de umdukları gibi gitmez. İlk iki “kahramanlık planı” suya düşer. Aksilikler yaşanır, tanımadıkları başka insanları da durduk yere rahatsız edip üzerler. Babaları onların bu tuhaf davranışlarına bir anlam veremez.

Kankaların Gücü Adına!

En sonunda, Kıvırcık’ın sınıf arkadaşı Sırık’ın da yardımı ile bambaşka bir plan devreye girer; bu sefer işi şansa bırakmayacaklardır. Olay sırasında Sırık’ın çekeceği görüntülerle babalarının bir korkak olmadığını okuldakilere kanıtlayacaklar, babaları yeniden saygınlık kazanacaktır.

Dünyada kötülük kol geziyor!

Bu kez, olaylar bir oyun olmaktan çıkar, gerçek ve heyecanlı bir polisiye macera onları beklemektedir. Hem de ne macera!!.. Babaları cesaretiyle onları hem büyük tehlikelerden kurtaracak, hem bu gerçek kahramanlığı ile gazetelere haber olacaktır. Bu arada babalarının korkaklıkla damgalandığı ilk olayın “aslı astarı” da başka bir biçimde ortaya çıkacaktır.

Aşkın Güngör yazdı. Berk Öztürk resimledi. “Kahraman Korkak Babam” içerdiği olumlu mesajlar ile güzel bir çocuk romanı. Dilindeki mizah, sık sık gülümsetiyor. Kurgusu başarılı, çizgileri çok sevimli.

Arkadaşlık, kardeşlik ilişkileri, korkaklık ve cesaret, aile dayanışması, dürüstlük, saygı, evcil hayvanlar, sorumluluklar, dilimizi doğru konuşup kullanma, gerçek dünyanın tehlikeleri, affetmeyi ve özür dilemeyi bilme, sosyal medyanın gücü ve yanıltıcı yönleri… Roman, çocuklara pek çok konuda doğru mesajlar veriyor. Doğal  ve akıcı anlatımı, gülümseten hınzırlıkları ile her çocuğun severek okuyacağı bir kitap.

KAYNAK: Bilgi Yayınevi

Bir Cevap Yazın