HER YAZAR LİNCİ TADACAKTIR!

Çok eğlenerek, her bir kahramanını çok severek iki kitap yazdım: Kahraman Korkak Babam, Saldırgan Masum Annem

İlk kitap olan Kahraman Korkak Babam’da birtakım yanlış anlaşılmalar sonucu babalarını korkak zanneden iki kardeşin onu kahraman gibi gösteren bir video çekmeye çalışması ve bu süreçte başlarından geçen komik olaylar anlatılıyor. Sonuçta başlarını gerçekten derde sokuyorlar ve onları o dertten kim kurtarıyor dersiniz? 

Devam kitabı Saldırgan Masum Annem’de bu kez annenin başı derde giriyor ve çocukları onun masumiyetini ispatlamaya çalışıyor. Tabii ki her şey yine bir yanlış anlaşılmalar silsilesinden ibaret ve aslında anne masum. 

Bunlar üçlemenin ilk iki kitabı. Üçüncü ve son kitap Sarsak Tırsak Ailem adını taşıyacak ve benim içimden yazıp tamamlamak gelmiyor. Neden biliyor musunuz? “Saldırgan anneler” yüzünden… 

Anlamadınız mı? 

Anlatayım: 

İki kitap birkaç aylık yakın aralıklarla çıktı ve ben bu yazıyı yazarken iki yıla yakındır piyasadalar. Haklarında ŞURADA yer alan gibi değerlendirmeler yapıldı ki bu benim için gerçekten büyük keyif. En büyük ödülse küçük bir okurumdan gelen aşağıdaki gibi iletiler: 

“Bugüne dek hiçbir kitabı bitirememiştim. Kahraman Korkak Babam’ı da zorla elime verdiler. Aa? Bir baktım ki bitirmişim. Sonra Saldırgan Masum Annem’i kendim isteyip okudum. İyi ki bu kitapları yazmışsınız. Bana kitap okumayı sevdirdiler.” 

Geçtiğimiz günlerde özellikle Saldırgan Masum Annem’e acayip bir saldırı gerçekleşti. Şöyle: 

Tamamı kadınlardan (ve belli ki annelerden) oluşan bazı Facebook kullanıcıları Bilgi Yayınevi’nin kitapla ilgili yaptığı paylaşımların altına hakarete varan sert eleştiriler yazdılar, halen de reklamlar aktif oldukça yazmayı sürdürüyorlar. 

“Böyle kitapları çocuklarıma okutmam!” diyenler bir yana, “Şaka mısınız?” diye soranlar, “Çocuk edebiyatını öğrenin!” diye ahkam kesenler, “Bu ne rezalet!” diye efelenenler, “Türkçeniz de pek güzelmiş!” diye işi alaycı bir küçümsemeye indirgeyenler, “Ön yargılı olmayın,” diyenlere karşı “Böyle kitaplara önyargılı olurum!” diye diklenenler ve daha nicesi… Neden? Kitabın tanıtımı için kullanılan metinden ve kitap adlarından yola çıkarak kurguya emin olmuşlar, şimdi de hem yazarı hem de yayıncıyı topa tutuyorlar. Dahası, ılıman birkaç kişinin “Acaba içeriği nasıldır?” diye sormasına bile tahammül edemeyip onu da azarlamaktan geri durmuyorlar. Bak sen! 

“Bunu yazan kimdir? Bugüne dek neler yapmış, neler yazmıştır? Çocuklar için zararlı olacak şeyleri kitabına koyacak biri midir? Yazdığı kitaplarla ya da bizzat onunla ilgili değerlendirmeler var mıdır? Hepsinden önemlisi, kapağın altında ne var?” Umurlarında değil. 

“Hadi yazarı umursamıyorsun anlarım ama Bilgi Yayınevi gibi yayıncılığımızın onlarca yıllık kaliteli markasının senin düşündüğün seviyesizlikte kitapları okurlarına sunacağına nasıl bu kadar emin olabiliyorsun?” Yanıt yok. 

Nasıl olsun ki? Birbirinden gaz alarak karşı tarafa saldırmak günümüzün modası… Anlamaya çalışmak yerine dişlerini gösterip hırlamak daha kolay… 

Günün birinde o kitaplar ellerine geçer de okurlarsa “Nasıl da yanılmışım. Meğerse tanıtımda kullanılan kısa metin çocukların olayı nasıl yanlış anladığını aktarıyormuş, tüh tüh,” derler mi, sanmam. “Hatalıymışım,” demek hep en zorudur çünkü. 

Onu demek yerine “O zaman kitaba doğru düzgün isim koysaydınız hırrr! Ne biçim alıntı yapmışsınız harrr!” demek onlara kendilerini daha rahat hissettirecektir, çünkü “saldırgan” sözcüğünün yanında yer alan “masum” sözcüğünü görmezden gelenler sanmam ki başka anlamları da kendilerine göre eğip bükmesinler. 

Neyse… Söylenecek söz çok, erişilecek sonuç az. Ben burada kendimi paralasam da “saldırgan anneler” kapağını açıp tek paragrafını bile okumaya tenezzül etmedikleri kitapları yerin dibine sokmayı sürdürecekler. Ne diyeyim, yolları açık olsun. 

Aşağıdaki görsellerde saldırgan yorumların bazılarını görebilirsiniz. Üstlerine tıklarsanız büyüyecekler. 

Aşkın Güngör, 16 Nisan 2018

Bir Cevap Yazın