Günlük (Namıdiğer: Blog)

ROTARY FEDERASYONU VE ŞİŞLİ BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİYLE YARATICI YAZI AKADEMİSİ

2420. Bölge Rotary Federasyonu ile Şişli Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen ve yazar dostum Tülin Kozikoğlu’nun liderlik ettiği Yaratıcı Yazı Akademisi’nde çocuklara eğitim veren yazarlardan biriydim. Eğitimi 10 Şubat 2018’de verdim.

Çocuklarla öncelikle ilhamın ne olduğu hakkında konuştuk. Bulunan bir kurgu fikrini geliştirme metodları üzerine akıl yürüttük. Ardından “Birbiriyle tamamen zıt görünen iki yazı türünü birbirine dönüştürebilir miyiz” diye zihin egzersizi yaptık. Sonunda buna uygun olarak çok bilindik masallardan aldığımız ilhamla (daha doğrusu birtakım düşünce kırıntılarıyla) kendi bilimkurgu öykülerimizi yazdık. Kısacası, fantastik anlatılardan olan masalları tamamen zıttı olan bilimkurguya dönüştürdük. Ortaya nefis öyküler çıktığını söyleyebilirim.

Bu etkinliğin sertifika töreni 28 Nisan 2018’de Şişli’deki Black Out İş Merkezi’nde gerçekleştirildi. İstanbul dışındaki başka bir etkinlikte olduğumdan ne yazık ki katılamadım ama pek çok yazar, çizer, eğitimci dostum ve tabii ki eğitim gören çocuklar oradaydı.

Verdiğimiz eğitimler sırasında kaydedilen görüntülerden güzel bir video hazırlanmış. Onu da aşağıdaki oynatıcıdan izleyebilirsiniz:

Başta yazar dostum Tülin Kozikoğlu olmak üzere, bu harika etkinliğin düzenlenmesinde emeği olan herkese, Rotary Federasyonu’na ve Şişli Belediyesi’ne sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Birkaç çocuğun hayatına olumlu anlamda dokunmamıza olanak verdikleri için teşekkürler.

Aşkın Güngör, 10 Mayıs 2018

Bir Cevap Yazın