Düşler DiyarıGünlük (Namıdiğer: Blog)

GÜLÜCÜKLERİ İÇİN MÜCADELE EDENLERİN SİHİRLİ DÜNYASI / BİLGİ YAYINEVİ BLOG

İki kafadar okula geciktikleri için öğretmenlerine yalan söylediklerinde kendilerini okul kütüphanesinde tozlu rafların arasında bulurlar. Bu da yetmezmiş gibi anlaşamadıkları bir arkadaşları da onlarla gelir. Başta çok istekli olmasalar da kitapların arasında zaman geçirdikçe başka bir ülkeye, başka bir zamana çağıran bir ses duyarlar. Rafların birinde siyah cilt üzerine yaldızlı harflerle “KULULTUM” yazan bir kitap bulurlar. Bu kitap, başka bir diyarda yaşayan gizemli bir kahramana aittir.

Aşkın Güngör’ün yazdığı Düşler Diyarı kitabı, çocukları sihirli bir dünyaya doğru yolculuğa çıkarıyor. Gülücükleri çalınanların hikâyesi, sihirli dünyanın sınırlarını aşıyor, insanların dünyasına bir yardım mesajı olarak ulaşıyor. Sahi, gülmeyi unutan insanlar iyiliği aramadan kötülüğün hükümdarlığına boyun eğer mi?

Sihirli kitapta yazanlar üzerine düşünmeye başlayan üç kafadar, perilerin ülkesinde olup bitenleri anlamaya çalışırlar, çözüm yolu ararlar. Gülücükleri çalınan bir ülkede yaşayanlara yardım etmek isterler ama büyük bir sorunları vardır: Bambaşka bir dünyaya nasıl gidebilirler ki? Kütüphanenin tozlu rafları arasında başlayan hikâye, fantastik bir macerayla bilinmeyen bir diyarda devam eder.

Düşler Diyarı’nda, çocuklar zor bir işin üstesinden gelmek için vazgeçmemeyi ve dostlarına güvenmeyi öğrenirler. Kötülüğü yenmek için çabalarken her sorunun cevabının kendi içlerinde olduğunu, zorlukların üstesinden ancak bu şekilde gelebileceklerini fark ederler. Bu sihirli dünyada anladıkları en önemli şey ise iyiliğin karşısında kötülüğün hiçbir gücünün olamayacağıdır.

Düşler Diyarı kitabının çocuklara önemli bir mesajı daha var: Nereden geldiğinizi, nerede doğup büyüdüğünüzü seçemeyebilirsiniz ama nasıl insanlar olarak hayatlarınıza devam edeceğinizi siz belirlersiniz. İyi ya da kötü olmak insanların elindedir ve hangi dünyaya ait olduğunuz bunu değiştirmez. Farklı dünyalara ait olsak bile bu birbirimizi sevmemizi, aynı şeylere gülümsememizi engellemez.

Düşler Diyarı, büyümek için bilgiye sahip olmanın önemini anlatıyor. Hayatı güzelleştirmek için doğruların farkında olmak gerektiğini belirtiyor. Tüm bunları yapabilmek için de kitaplara ihtiyacımız olduğunu vurguluyor. Asıl gücün, yürekten inanmak, bilginin ışığını takip etmek ve birlik olmaktan geldiğini, fiziki gücün önemli olmadığını gösteriyor.

Bir perinin Arıtah Nehri’ne attığı heybe, Ak Çavlan’a doğru usul usul ilerlerken, bazen gizemli bir kitap, bazen de göz alıcı güzellikteki bir kelebek size fantastik bir dünyanın kapılarını aralayabilir…

Yazının var olduğu bir dünyada her şeyin mümkün olduğunu düşünen yazar Aşkın GüngörDüşler Diyarı kitabıyla 1996 Çocuk Edebiyatı jüri teşvik ödülü alır. Kitabı, gökyüzüne düşüp cebinde bir avuç yıldızla geri dönen gençler için yazar. Roman, gençleri fantastik edebiyatın büyülü dünyası ile tanıştırmak için harika bir hikâye anlatıyor. Düşler Diyarı, bir sonraki sayfada olacakların tahmin edilemediği, bu yüzden merakla okunan, sevgiyi ve paylaşmayı anlatıp genç kalplere umut dolduran bir roman.

Aşkın Güngör’ün Düşler Diyarı kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın