KÜLTÜREL GÜNCEL’DEN SEVGİLİ SALAK DEĞERLENDİRMESİ

Çoğunlukla bilimkurgu ve fantastik türlerinde eser veren yazar ve şair Aşkın Güngör, Sevgili Salak “novella”sıyla alışılmış tarzının oldukça dışına çıkıyor.

Kitaptaki ana karakterlerin sosyolojik ve psikolojik konumları itibariyle sokak dili ve argo kullanımı diyaloglarda gerçekçiliği sağlayan başlıca unsurlardan. İşte bu sebepten, gerçeğin sebep teşkil ettiği duygusal ağırlık, henüz kurgunun ilk cümleleriyle karşılaşan okuru kitabı bir daha dokunmamak üzere bir köşeye kaldırmaya itebilir ama kısa bir uyum sürecinin ardından -kitabın akıcı dili sayesinde- okurun kendini olayların akışını heyecanla takip ederken bulması muhtemel. Soluksuz bir okumanın ardından sürpriz finaliyle okuru ters köşeye yatıracağıysa ihtimalden ziyade bir gerçek.

Her kitabında özgün bir kimlikle ortaya çıkması yazarın hayal gücü konusunda sıkıntı çekmediğinin açık bir kanıtı. Aralara serpiştirdiği özgün cümlelerle dolu böylesine etkileyici bir romanın ancak güçlü bir kalemden çıkabileceğini her satırda daha iyi anlıyorsunuz.

Bolca argo, küfür ve kötü davranış barındırsa da Sevgili Salak, kitabın kahramanları gibi davranan insanlarla birlikte yaşadığımızı fark ettiriyor bizlere. Süzgeçten geçirilmemiş bir gerçeklik duygusuyla, hatta acı verecek kadar gerçekçi bir anlatım ve açık seçik diyaloglarla bu kısa romanda kötüyü görerek iyiyi buluyor okur.

Bir Cevap Yazın