Yerçekimi Hırsızı Değerlendirmeleri

FARKLILIĞIN FARKINDA OLABİLMEK / BİLGİ YAYINEVİ BLOG

“Gökyüzüne bak… Kopkoyu bir gri… Küçükken gökyüzü masmavi, etrafımız yemyeşildi” dedi çocukluk arkadaşına. Çin’de iki arkadaş, etraflarının tekrar yeşermesi için ağaç dikmeye karar verirler. Onlar için hayatta olmak bir amaca sahip olmak demektir. Her gün sabah olunca yola düşer, fidan alacak paraları olmadığı için büyük ağaçlara tırmanıp dallardan fidan yaparlar. Biri toprağa delik açar, diğeri diktikleri fidanı sular. Harika bir ekip olmalarının altında tek bir düşünce yatar: “Sen benim kollarım olacaksın, ben de senin gözlerin olacağım.” Haixia görme engellidir, Wenqi’nin ise kolları yoktur. Birbirlerini tamamlarlar ve on yılda on binden fazla ağaç dikerler.

Herkesin forvet olduğu bir futbol takımı, farklı yeteneklerin bir araya geldiği bir takımla karşılaştığında yenilmeye mahkûmdur. Ancak farklı yetenek ve özelliklere sahip yol arkadaşlarıyla başarıya ulaşabiliriz.

Okul başarısı bireysel çalışmayla elde edilebilir. Bu nedenle çocuklar, hayat başarısını da tek başına yakalayabileceklerini zannederler. Oysa okul ortamı akvaryum gibidir ve bu akvaryumun dışında işler çok farklıdır. Çocuklar bunu ne kadar erken fark edebilirlerse, hayat başarısını o kadar erken yakalarlar. Aşkın Güngör’ün yazdığı Beş Benzemez– Yerçekimi Hırsızı kitabındaki birbirinden çok farklı beş arkadaşın macera dolu hikâyesi, bu konuda çocukların ufkunu açıyor.

Beş Benzemez’deki Çeçe, ekibin en gevezesi. Rol yeteneği olan Zırzır, ikna kabiliyeti yüksek bir kız. Tontiş, ekibin en oburu aynı zamanda da en dâhisi. Üstün zekâsı sebebiyle okulda sınıf atlamış. Çatçut, ekibin en cesur kızı. Komplo teorilerine bayılıyor, adaletsizliğe hiç tahammül edemiyor. Ve ekibin son üyesi Okyes… İyi bir sporcu. Amerika’da doğduğu için farklı bir kültüre sahip. Neredeyse hiçbir benzerlikleri olmamasına rağmen Beş Benzemez’i bir arada tutan şey, sadece birlikte olmaktan mutlu olmaları değil. Onları birbirlerine bağlayan şey, farklılıklarını seviyor olmaları. Bir akşam Çeçe’nin evinde ders çalışırken kendilerini sonunu tahmin bile edemeyecekleri bir olayın içinde bulurlar. Her biri farklı özelliklerini kullanarak bu olayı çözmeye çalışır ama bunun için çok zamanları yoktur. Zira yerçekimine karşı yarışları çoktan başlamıştır.

Ödüllü yazar Aşkın Güngör’ün çocuklar için yazdığı Beş Benzemez / Yerçekimi Hırsızı kitabı çocuklara şu mesajı veriyor:

Farklılıklarımız bize çeşitliliğimizi gösteriyor. Önemli olan farklılıklarımızın farkında olarak bu farklılıkları avantaja dönüştürmek. Farklı geçmişlere, fiziksel/kişisel özelliklere ve bakış açılarına sahip olan insanları bir arada tutan, onları başarıya taşıyan zaten bu farklılıklarıdır. Bu farklılıklar ekibin her zaman daha yaratıcı olmasını ve başarıya ulaşmasını sağlar.

 

Aşkın Güngör’ün Beş Benzemez-Yerçekimi Hırsızı kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın