14.5 C
İSTANBUL
25 Eylül 2018, Salı

SEVGİLİ SALAK

Sevgili Salak ilk olarak 2007 yılında Olgu Kitaplığı tarafından basılan bir “romancık”. Güncel baskısı Eylül 2017’de Bilgi Yayınevi tarafından gerçekleştirildi.Kitap, Taksim’in arka sokaklarında geçen bir aşk ve cinayet öyküsünü anlatıyor. Ana karakterler, Nilay adlı bir konsomatrist ve onun sığıntısı yarım akıllı Mahsun. Kitap Mahsun’un bakış açısından anlatılıyor.Sevgili Salak romandan ziyade bir romancık olduğundan kitaplaştırma süreci fazla uzun sürmedi. Diğer pek çok kitabıma oranla mucize denecek bir süratte ulaştım son sayfaya. Gerçi Mahsun’la Nilay zihnime baskı yapmayı, “öykümüz burada bitemez, devam etmelisin,” demeyi sürdürdü ama hayır, o kadar da değil, yazının günahına yeterince bulaştığımı düşünerek devam kitabına girişmedim.Kitapla ilgili pek çoğu dostum da olan yazarlarla yaptığım yazışmaları aşağıdaki “İncele & Eleştiri” sekmesinde bulacaksınız. Bu yazışmalar da kitabın geneli hakkında size fikir verecektir.

İNCELEME & ELEŞTİRİ

ARKA KAPAK

Bir konsomatris olan Nilay’ a beslediği tutkulu aşk Mahsun’a korkunç cinayetler işletecek mi, yoksa her şey saf bir aklın tehlikeli oyunlarından mı ibaret?Ulan, yemin ediyorum, ben okusam yazar olurdum kızım! Boru degil, yazar! Hem benim şu düşündüklerim var ya, üşenmeyip yazsam şimdi meşhurdum anasını satayım! Vallahi bak, roman olurdu kızım aklımdan  geçenler. Ha millet, “Bu ne be? Böyle roman  mı olur?” derdi belki. Ama ben her şeyi  düşündüm Nilay. Onlara derdim ki, “Ne ulan?” derdim, “Hayat sadece sizin aklınızdan  geçenler mi?” derdim. “Ne şaştınız o’lum? Bizimki gibi hayatlarda böyle cümleler debeleniyo anasını satayım,” derdim. Ha, hatta, “Biz sizin yok saydıklarınızız,” derdim abi.

KÜNYE

1. BASIMKitap Adı: Sevgili SalakBasım Yılı: Mayıs 2007Türü: Yeraltı Edebiyatı – RomanSayfa Sayısı: 82Kapak: Aşkın GüngörYayıncı: Olgu Kitaplığı2. BASIMKitap Adı: Sevgili SalakBasım Yılı: Eylül 2017Türü: Yeraltı Edebiyatı – RomanSayfa Sayısı: 92Kapak: Candan İşcanYayıncı: Bilgi Yayınevi

KİTAPTAN BİR BÖLÜM

(…) Var ya, babam olacak herif beni okutsaydı, kesin şair olurdum Nilay, kesin. Ne var zaten şair olmakta? O ibneler gibi iki laf parala, karşına çıkan herkese bi’ bok yiyo’muşsun gibi tepeden bak… Sonra da neymiş? Şairmiş! Hah! Ulan yemin ediyorum, ben okusam, bırak şairi yazar olurdum kızım! Boru değil, yazar! Hem benim şu düşündüklerim var ya, üşenmeyip yazsam şimdi meşhurdum anasını satayım! Vallahi bak, roman olurdu kızım aklımdan geçenler. Ha, millet “Bu ne be? Böyle roman mı olur” derdi belki ama ben her şeyi düşündüm Nilay. Onlara derdim ki, “Ne ulan?” derdim. “Hayat sadece sizin aklınızdan geçenler mi?” derdim. “Ne şaştınız o’lum? Bizimki gibi hayatlarda böyle cümleler debeleniyo anasını satayım,” derdim. Ha hatta “Biz sizin yok saydıklarınızız,” derdim abi. Ehe… Bu lafı da o şair ibnesinden duymuştum. Ama kim nerden bilecek ya… (…)

KARELER

İLGİLİ HABERLER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.