SEVGİLİ SALAK

[vc_row][vc_column][td_block_homepage_full_1 category_id=”40″][vc_row_inner][vc_column_inner][td_block_title custom_title=”SEVGİLİ SALAK” block_template_id=”td_block_template_1″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_single_image height=”480″ image=”248″ style=””][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”2/3″][vc_column_text]

Sevgili Salak ilk olarak 2007 yılında Olgu Kitaplığı tarafından basılan bir “romancık”. Güncel baskısı Eylül 2017’de Bilgi Yayınevi tarafından gerçekleştirildi.

Kitap, Taksim’in arka sokaklarında geçen bir aşk ve cinayet öyküsünü anlatıyor. Ana karakterler, Nilay adlı bir konsomatrist ve onun sığıntısı yarım akıllı Mahsun. Kitap Mahsun’un bakış açısından anlatılıyor.

Sevgili Salak romandan ziyade bir romancık olduğundan kitaplaştırma süreci fazla uzun sürmedi. Diğer pek çok kitabıma oranla mucize denecek bir süratte ulaştım son sayfaya. Gerçi Mahsun’la Nilay zihnime baskı yapmayı, “öykümüz burada bitemez, devam etmelisin,” demeyi sürdürdü ama hayır, o kadar da değil, yazının günahına yeterince bulaştığımı düşünerek devam kitabına girişmedim.

Kitapla ilgili pek çoğu dostum da olan yazarlarla yaptığım yazışmaları aşağıdaki “İncele & Eleştiri” sekmesinde bulacaksınız. Bu yazışmalar da kitabın geneli hakkında size fikir verecektir.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][td_block_7 custom_title=”İNCELEME & ELEŞTİRİ” limit=”99″ category_id=”67″][td_block_text_with_title custom_title=”ARKA KAPAK” block_template_id=””]

Bir konsomatris olan Nilay’ a beslediği tutkulu aşk Mahsun’a korkunç cinayetler işletecek mi, yoksa her şey saf bir aklın tehlikeli oyunlarından mı ibaret?

Ulan, yemin ediyorum, ben okusam yazar olurdum kızım! Boru degil, yazar! Hem benim şu düşündüklerim var ya, üşenmeyip yazsam şimdi meşhurdum anasını satayım! Vallahi bak, roman olurdu kızım aklımdan  geçenler. Ha millet, “Bu ne be? Böyle roman  mı olur?” derdi belki. Ama ben her şeyi  düşündüm Nilay. Onlara derdim ki, “Ne ulan?” derdim, “Hayat sadece sizin aklınızdan  geçenler mi?” derdim. “Ne şaştınız o’lum? Bizimki gibi hayatlarda böyle cümleler debeleniyo anasını satayım,” derdim. Ha, hatta, “Biz sizin yok saydıklarınızız,” derdim abi.

[/td_block_text_with_title][td_block_text_with_title custom_title=”KÜNYE” block_template_id=””]

1. BASIM

Kitap Adı: Sevgili Salak

Basım Yılı: Mayıs 2007

Türü: Yeraltı Edebiyatı – Roman

Sayfa Sayısı: 82

Kapak: Aşkın Güngör

Yayıncı: Olgu Kitaplığı

2. BASIM

Kitap Adı: Sevgili Salak

Basım Yılı: Eylül 2017

Türü: Yeraltı Edebiyatı – Roman

Sayfa Sayısı: 92

Kapak: Candan İşcan

Yayıncı: Bilgi Yayınevi

[/td_block_text_with_title][td_block_text_with_title custom_title=”KİTAPTAN BİR BÖLÜM” block_template_id=””]

(…) Var ya, babam olacak herif beni okutsaydı, kesin şair olurdum Nilay, kesin. Ne var zaten şair olmakta? O ibneler gibi iki laf parala, karşına çıkan herkese bi’ bok yiyo’muşsun gibi tepeden bak… Sonra da neymiş? Şairmiş! Hah! Ulan yemin ediyorum, ben okusam, bırak şairi yazar olurdum kızım! Boru değil, yazar! Hem benim şu düşündüklerim var ya, üşenmeyip yazsam şimdi meşhurdum anasını satayım! Vallahi bak, roman olurdu kızım aklımdan geçenler. Ha, millet “Bu ne be? Böyle roman mı olur” derdi belki ama ben her şeyi düşündüm Nilay. Onlara derdim ki, “Ne ulan?” derdim. “Hayat sadece sizin aklınızdan geçenler mi?” derdim. “Ne şaştınız o’lum? Bizimki gibi hayatlarda böyle cümleler debeleniyo anasını satayım,” derdim. Ha hatta “Biz sizin yok saydıklarınızız,” derdim abi. Ehe… Bu lafı da o şair ibnesinden duymuştum. Ama kim nerden bilecek ya… (…)

[/td_block_text_with_title][td_block_15 custom_title=”KARELER” limit=”99″ category_id=”251″][td_block_15 custom_title=”İLGİLİ HABERLER” limit=”99″ category_id=”40″][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir