SEVGİYLE YEN İÇİNDEKİ ŞİDDETİ / BİLGİ YAYINEVİ BLOG

Sevgiyle Yen İçindeki Şiddeti, Sonra Dön Yüzünü Sevgiye

Minik kızın dünyasındaki sevgi yaratığı babasının gözlerinde uçuşan kuyruklu küçük bir arıya benzer. Fakat minik kız uzun zamandır sevgi yaratığını göremediği için endişelidir. Nedenini merak etmeye başlar. Bir gün televizyonda daha önce hiç duymadığı bir kelime duyar: Savaş. Minik kız, savaşın sivri dişli, koca kafalı, korkunç bir kurbağaya benzediğini düşünür. Ve hikâye böyle başlar…

“Savaşın iyisi, barışın kötüsü olmaz.” Benjamin Franklin

Barışın değerini anlamak için savaşın ne olduğunu bilmek gerekir. Savaş aslında sevgisizlik demektir; hiçbir şeyi, hiç kimseyi sevmemek… Ağaçları, çocukları bile… Oysa insan ağaçları hatta çocukları nasıl sevmez ki? Baba, Savaş Ne Demek? kitabında savaş ve barış kavramları minik bir kızın dünyasından, terk edilen eşyaların ağzından, harap edilmiş doğanın gözünden ve geçmişten haber getiren bir makinenin hafızasından anlatılıyor.

İnsanların yeryüzünden silindiği bir dünyada savaşın nasıl bir şey olduğunu eşyalara, doğaya sorsak bize neler anlatırlardı? Muhtemelen bir güvercin, dalına konduğu ağaca derdi ki, “Her şey yok olsa da sevgiyi yok etmek imkânsızdır. Sevgi, bir çiçeğin yapraklarında yine var olur. Başka kanatlarla yine uçar kuşlar mavi göklerde. Tazelenmiş kökleriyle ağaçlar tekrar başlar maceralarına.”

“Bu dünyada gerçek barışa ulaşmak istiyorsak, işe çocuklarla başlamalıyız.” Gandhi

1996 Çocuk Edebiyatı Jüri Teşvik Ödülü alan Aşkın GüngörBaba Savaş Ne Demek? kitabını barışa koşan çocukların yetişmesi için yazmış. Yazar, çocukların tüm önyargılardan uzak, samimi okurlar olarak barışa yetişkinlerden daha yakın olduğunu vurguluyor. Aşkın Güngör, bu dünyada barışın da mümkün olabileceğine, sihirli bir güç olan yazının barışa hizmet edebileceğine inanıyor. Anlattığı hikâyeyle babasının kolları arasındayken en korkunç canavarlardan bile korkmayan çocukları yüreklendiriyor, barışın herkes için ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Aşkın Güngör‘ün Baba, Savaş Ne Demek? çocuk kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

ORİJİNAL BAĞLANTI

Bir Cevap Yazın